Проект КП-06-Н56/15 – Работна програма
Целта на този проект е да се изследва потенциала на растежни регулатори с различна химична природа за намаляване на увреждащото влияние на абиотичен стрес (UV-B облъчване, засушаване с PEG и засоляване с NaCl) при лимец (Triticum monococcum L.). Изпитваните съединения са растежните регулатори монометилов естер на итаконовата киселина (MEIA), фенилкарбамиден цитокинин (4PU-30), триаконтанол.
За оценка на тези въздействия се определя съдържанието на стресови маркери; пигменти, ниво на неензимни антиоксиданти и промяна в активността на ключови ензими, свързани с основни жизнени процеси, различията в експресията на отделни изоформи на ензимите, спектрометрични измервания, изпитване влиянието на регулатора, показал потенциaл за защитно действие в условия на полето. За съпоставка се изследва ефекта на въздействията (регулатори и стресове) върху конвенционален сорт пшеница.
Дейностите за постигане на научните цели заложени в работната програма са разпределени в пет работни пакета, еднакви за двата етапа на проекта, като разликата е в изпитваните стресови въздействия и растежни регулатори.
Работен пакет 1: Управление на проекта
Финансово и административно управление на проекта. Координиране работата и провеждане периодични срещи на колектива за планиране и обсъждане на задачите и
получените резултати.
Работен пакет 2: Отглеждане и третиране на растенията
Оптимизиране на моделните системи: Определяне на подходящите за целите на изследването интензитет и продължителност на стресовите въздействия и фази на третиране. Определяне на ефективните концентрации на изследваните съединения за различните стресови въздействия, уточняване фазите на третиране и взимане на проби за изследване.
Проследяване на физиологичните реакции, настъпили в резултат на неблагоприятно въздействие или приложен растежен регулатор чрез характеристика на фенотипните изменения, биометрия, определяне на стресови маркери, неензимни антиоксиданти, спектрометрични измервания.
Работен пакет 3: Биохимични и молекулярно-биологични изследвания на установени моделни системи
Дейностите по този пакет включват определяне активността на антиоксидантните и други жизнено важни ензими, определяне на обща антиоксидантна и антирадикална активност, определяне експресията на гени, кодиращи изследваните ензими.
Работен пакет 4:Полски опити
Предвиждат се опити на полето с регулатора, показал перспективни резултати в лабораторни условия:
Третиране на растенията – торене, растежен регулатор.
Биометрични, биохимични, фитопатологични и спектрометрични измервания на опитните участъци в контролен и третиран вариант .
Работен пакет 5:Изследване на семена, получени от полския опит
Морфологични и биохимични изследвания на семената и кълнове, получени от всички варианти на третиране при полския опит.