Проект ETIDRO – Работна програма
Работната програма на проекта е разпределена в шест работни пакета. Три от тях са свързани с експерименталната работа, един с обучение и повишаване на професионалната компетентност на членовете на екипа, един с планираните дейности за разпространение на резултатите и популяризирането на разработваната тематика сред различни целеви групи (изследователи, студенти, граждани) и един работен пакет за управление на проекта.
Работен пакет 1. Оценка на чувствителността към дехидратация на етиленови мутанти и трансгенни линии Arabidopsis thaliana с тъканно-специфично редуцирана етиленова сигнализация.
Описание: Ще бъде анализиран материал от контролни и подложени на стрес растения, отгледани върху почвен субстрат в условия на умерен воден дефицит по утвърдена схема и след възстановяване на нормален воден режим. Сравнителните анализи за чувствителност към дехидратация на изследваните генотипове ще включват биометрични измервания (площ на надземната част, свежо и сухо тегло, относително водно съдържание в листата), определяне количеството на стресови биомаркери (малондиалдехид, водороден прекис, електролитно изтичане, свободен пролин), неензимни антиоксиданти (свободни тиоли, общи фенолни съединения) и хормонът АБК. Ще определим основните типове дехидрини, които се синтезират в следствие на приложения стрес. Очаквани резултати: Ще бъде оценена чувствителността към засушаване на етиленовите сигнални мутанти и линиите с понижена етиленова чувствителност в отделни клетки на корена. Ще бъде установена връзката на етелиновите сигнали с изследваните параметри. Въз основа на получените резултати ще бъдат подбрани линии за транскриптомен анализ в РП3. Ще бъде характеризиран дехидриновия профил на генотиповете, отличаващи се с най-добра толерантност към умерен воден стрес.
Работен пакет 2. Етилен-ауксинови взаимодействия (crosstalk) при ранен отговор към дехидратация
Описание: Растенията от див и мутантен тип ще бъдат отглеждани in vitro на MS среда, съдържаща дехидратиращ агент (манитол или сорбитол). Изпълнението на поставените експериментални задачи ще изясни ролята на етиленовите сигнали за контролирането на ауксиновите нива в корена в ранните етапи на дехидратация (в първите 3 часа). Ще проследим и промените в нивата на етиленовите емисии в изследваните генотипове, предизвикани от приложения стрес. Очаквани резултати: Ще бъде получена подробна информация за етиленовия контрол над ауксиновия градиент, полярния транспорт и локален биосинтез на ауксини в различните типове клетки в кореновия връх в условията на ранна дехидратация. Ще бъде определена продукцията на ендогенен етилен при дехидратация в сигнални мутанти и в див тип растения.
Работен пакет 3. Транскриптомен анализ на дехидратирани етиленови мутанти и трансгенни растения с клетъчно-специфични промени в етиленовата сигнализация
Описание: Растенията, от които ще бъдат събрани проби за транскриптомен анализ (RNA-Seq) ще се отглеждат по схемата, описана в РП2. Ще бъдат изготвени иРНК библиотеки от различните генотипове растения. Получените данни ще бъдат подложени на задълбочен биоинформатичен анализ. Експресията на подбрани, различно експресирани гени (DEGs) в тестваните варианти ще бъде допълнително валидирана. Очаквани резултати: Ще бъдат идентифицирани важни молекулни компоненти, които участват в отговора към дехидратация и са пряко свързани с етиленовата сигнализация. Профилирането на експресията на избраните DEGs чрез RT-qPCR анализ ще предостави прецизно измерване на нивата на активация или инхибиране.
Работен пакет 4. Обучителни дейности
Описание: Предвидените дейности са пряко свързани с изпълнение на работните задачи. Те включват практическо обучение на младите колеги по прилагане на биохимични и молекулярно-биологични техники, осъществени под ръководството на утвърдени учени от екипа. Освен това се предвижда участието в обучителни уебинари и онлайн курсове по биоинформатичен анализ на RNA-Seq данни. Младите учени от работния колектив ще преминат курс по развитие на умения за презентиране и специализиран курс по „Природни и синтетични растежни регулатори”, организирани от Центъра за обучение на БАН. Очаквани резултати: Придобитите нови теоретични и практически знания ще повишат професиoналната квалификация на учените от екипа. Развитието на умения за биоинформатичен анализ на RNA-Seq данни ще бъде особено полезно, тъй като този вид експертиза е изключително необходима, но все още слабо застъпена в рамките на Базовата организация.
Работен пакет 5 Разпространение на резултатите и дейностите по проекта
Описание: Предвидено е разпространение на резултатите и дейностите по проекта сред изследователи, студенти и граждани, като за целта са подбрани подходящи средства за комуникация – научни публикации в списания с Q1, участия в национални и международни научни семинари и конференции, и инициативи, предназначени за широката общественост (Европейска нощ на учените, Ден на отворени врати). Интернет медии (LinkedIn, Researchgate и др.) ще бъдат част от средствата за популяризиране на дейностите по проекта ETIDRO.
Работен пакет 6 Управление на проекта
Описание: Дейностите ще бъдат координирани от БО съвместно с ръководителя на проекта, който ще актуализира планираните дейности с цел оптимизиране на ефективността на работата. Ще се организират редовни дискусии по всички възникнали трудности и проблеми и годишни срещи за обсъждане на получените резултати. Текущи отчети ще се изготвят от ръководителите на работните пакети. Ръководителят на колектива ще представи междинния и крайния научен отчет пред Фонд „Научни изследвания”. В хода на проекта БО щ бъде пряко отговорна за изпълнение на процедурата по администриране и следване на юридическите аспекти на споразумението по проектното предложение.