Лаборатория „Експериментална и приложна алгология“
И. Д. РъководителГлавен асистент д-р Иван ИлиевБлок 23 |
Област на научни изследвания
Лаборатория “Експериментална и приложна алгология“ е едно от водещите научноизследователски звена в България, в което от самото му създаване (през 1966 година) се провеждат фундаментални и научноприложни изследвания в областите физиология, биохимия и биотехнологии на микроводорасли.
Изучават се физиологичните и биохимични особености на отделни микроводораслови видове/щамове, механизмите им на приспособяване и границите на толерантност към различни фактори на околната среда.
Резултатите от фундаменталните изследвания водят до полезни биотехнологични и практически решения, а оттам и до пряка научно-техническа помощ, насочена предимно към малки и средни предприятия за промишлено отглеждане на микроводорасли и получаване на качествена биомаса в полза на обществото. Това изцяло покрива и изискванията на Европейския съюз относно специфичната политика по отношение Наука – Бизнес.
Научните дейности, които се извършват в звеното са:
- Изолиране на нови щамове микроводорасли от природата (включително от екстремни местообитания).
- Определяне на физиолого-биохимични показатели и биотехнологичен потенциал на микроводорасли.
- Изследване на механизми за преодоляване на неблагоприятни условия на средата, включително чрез промяна на активността на метаболитни и антиоксидантни ензими.
- Разработване на иновативни биотехнологии за производство на водораслова биомаса.
- Разработване на методи за извличане на полезни вещества от микроводораслова биомаса.
- Изследване на антибактериална, антимикотична и антитуморна активност на продукти от микроводорасли.
- Проектиране на фотобиореактори за промишлено производство на микроводораслова биомаса.
- Приложение на микроводорасли в екологичното земеделие.
През последните 50 години в лабораторията успешно са осъществявани сътрудничества с научни организации и частни фирми от редица страни, сред които: Чехия, Германия, Белгия, Испания, САЩ, Австралия, Япония.
Разработваните днес в звеното тематики отговарят изцяло на националните и европейски приоритетни програми по екология, опазване и възстановяване на околната среда, биологично разнообразие, храни и устойчиво земеделие.
ВАЖНИ ДАТИ ОТ ИСТОРИЯТА НА ЛАБОРАТОРИЯТА
1966 Създаване на секция по Алгология към Институт по генетика и селекция.
1967 В местността Рупите (община Петрич) започва изграждането на първите експериментални съоръжения в България за отглеждане на микроводорасли на открито.
1977 Създадена е Научно-производствена лаборатория по алгология (НПЛА) като самостоятелно научно звено към БАН.
1986 НПЛА става част от ИФР “Акад. М. Попов” (преименуван през 2010 г. на Институт по физиология на растенията и генетика) като секция “Експериментална алгология”.
2016 Секция “Експериментална алгология” придобива статут на Лаборатория, като едно от трите основни изследователски направления в Институт по физиология на растенията и генетика.
2023 Лаборатория “Експериментална алгология“ е преименувана на “Експериментална и приложна алгология“.
МАТЕРИАЛНА БАЗА
Лаборатория “Експериментална и приложна алгология“ е оборудвана с набор от специфични съоръжения – експериментални фотобиореактори, проектирани изцяло от учени в звеното. Съоръженията се използват за интензивно лабораторно отглеждане (в различни обеми) на микроводорасли при различни температури и светлинна интензивност.
Специализираните лаборатории на звеното са оборудвани с научна апаратура, обезпечаваща извършването на микроскопски наблюдения на културите, биохимични и химични анализи на биомаса от микроводорасли (микроскопи, UV ламинарeн бокс, ротационен вакуумен изпарител, UV/VIS спектрофотометри, центрофуги, микроцентрофуги, термостати, ледогенератор, автоклав, лиофилизатор, механичен дезинтегратор, апаратура за електрофореза и др.).
Лабораторията разполага с микроводораслова сбирка, която непрекъснато се обогатява в резултат на изолиране, пречистване и въвеждане в култура на нови щамове от природата, както и на дългогодишно сътрудничество с други алгологични звена от Европа.
Разработвани научни проекти
Внедряване на иновативни научни разработки в практиката
Научни постижения
Патенти и авторски свидетелства
Избрани научни публикации
Лабораторията в медийното пространство
Екип
Лаборатория “Експериментална и приложна алгология“ е структурирана в три научноизследователски работни групи.
Работна група “Физиология и биохимия на микроводорасли“
Проучват се физиологични и биохимични отговори на микроводорасли, култивирани при различни температурни режими, светлинна интензивност, рН, солева концентрация или източник на азот в хранителната среда. В резултат на тези проучвания се определят оптималните условия за растеж и натрупване на биомаса на всеки отделен щам, както и неговите граници на толерантност към физико-химичните фактори на околната среда. Изследва се биохимичният състав на микроводорасловата биомаса. Особено внимание се отделя на биологично активните компоненти на биомасата и възможностите за повишаване на тяхното съдържание чрез промяна в условията на култивиране.
Албена Иванова – Доцент д-р Тел.: 02-979-37 45 Е-mail: albena55@yahoo.com Област на научни интереси: Количествени и качествени промени в липидния и мастнокиселинен състав на растителни клетки в отговор на действието на абиотични и биотични стресови фактори; Биологично активни вещества от водорасли. |
|
Гергана Маринова – Главен асистент д-рТел.: 02-979-21 82 |
|
Юлияна Иванова – Доцент д-рТел.: 02-979-21 18 |
|
Таня Тошкова-Йотова – Главен асистент д-рТел.: 02-979-21 82 |
|
Лиляна Гигова – Специалист-биолог д-рТел.: 02-979-21 96 |
|
Деница Игнатова – Специалист-биолог Тел.: 02-979-37 54 Е-mail: ignatova_denitsa@abv.bg Област на научни интереси: Физиология и биохимия на микроводорасли; Изготвяне на хранителни среди и култивиране на микроводорасли; Приложение на микроводорасли и билки в медицината и техните ползи за организма; Участия в полски експерименти. |
|
Светлана Каменова – Специалист-биолог Тел.: 02-979-21 96 Е-mail: svetla_ka@mail.bg Област на научни интереси: Физиология и биохимия на микроводорасли; Активност на метаболитни и антиоксидантни ензими; Биологично активни вещества от микроводорасли. |
Работна група “Микроводораслови биотехнологии“
Извършваните в лаборатория “Експериментална и приложна алгология” фундаментални изследвания са основа за създаване и непрекъснато усъвършенстване на биотехнологични разработки, които екипът от тази работна група използва при проектиране на ферми за промишлено отглеждане на микроводорасли, от интерес за бизнес сектора в България (малки и средни предприятия).
Иван Илиев – Главен асистент д-р Тел.: 02-979-21 09, 02-979-21 89 Е-mail: crazyalgae@gmail.com Област на научни интереси: Биотехнологии и промишлено отглеждане на микроводорасли; Въздействие на физикохимични условия върху растежа и състава на водорасли от екстремни местообитания. |
|
Светослав Александров – Главен асистент д-р Тел.: 02-979-37 45 Е-mail: saturn@gbg.bg Област на научни интереси: Водораслови биотехнологии; Физиология на растенията; Растителна еволюция; Космическа биология. |
|
Пламен Пиларски – Специалист-биолог д-р Тел.: 02-979-21 93 Е-mail: psp@bio.bas.bg; pilarski0160@gmail.com Област на научни интереси: Физиология и биохимия на водораслите; Зелени водорасли; Синьо-зелени водорасли; Биологично активни вещества от микроводорасли; Изолиране на нови водораслови щамове; Биотехнологии; Култивационни техники; Масово култивиране. |
|
Вероника Делева – Докторант Тел.: 02-979-21 82 Е-mail: delevaveronika93@gmail.com Област на научни интереси: Индустриални и растителни биотехнологии; Биохимия; Алгология; Агробиотехнологии; Иновации в сферата на екологичните биотехнологии; Хранителни технологии; Математически модели и биоинформатика. |
Работна група “Приложна алгология в екологичното земеделие“
Изследване на растителни патогени по културни растения. Изпитване на екстракти от микроводорасли за въздействието им върху растежа, развитието и растителното здраве на земеделски култури. Оценка на биопродукти от микроводорасли в полски и лабораторни опити за получаване на екологични и нетоксични препарати за нуждите на биологичното земеделие. Поддържане на колекция от образци пипер (Capsicum spp.).
Зорница Стоянова – Главен асистент д-рТел.: 02-979-37 54 |
|
Бистра Михайлова – Специалист-агроном д-рТел.: 02-979-37 54 |
|
Надя Агайн – АсистентТел.: 02-979-37 44 |
|
Марияна Трайкова – Специалист-агрономТел.: 02-979-21 89 |