- Установени са физиологичните и технологични параметри за отглеждане на микроводорасли (Отраслова нормала: 4075950-83), както и преработването им до воден екстракт (Отраслова нормала: 0278792-85), алкохолен екстракт (Отраслова нормала: 02811448-88) и белтъчен хидролизат (Отраслова нормала: 0278793-85). Тези основни продукти намират приложение във фармакологията и медицината в различни търговски продукти.
- Разработена е технология за култивиране на водорасли с механично разбъркване и периодично подаване на CO2. Тази технология намалява възможността за инфектиране на културите с нежелани водораслови видове.
- Разработена е технология за усвояване на отпадни продукти от селското стопанство за култивиране на микроводорасли, с което се постига поевтиняване на продукцията на биомаса и намаляване количеството на отпадни води при производството на биогаз.
- Разработени са eвтини, бързи и ефективни методи за изолиране и пречистване на С-фикоцианин и ß-фикоеритрин.
- Поддържа се и се обогатява водораслова колекция от физиолого-биохимично характеризирани щамове (в т.ч. щамове от екстремни местообитания) с висок биотехнологичен потенциал за производство на биомаса и биологично активни вещества.
- Установени са механизми, прилагани от микроводорасли за преодоляване на стрес. Определени са оптималните условия за растеж и натрупване на целеви метаболити (фикобилипротеини, каротеноиди, полизахариди, мастни киселини и др.).
- За първи път е характеризиран изоензимният профил на метаболитни ензими, свързващи азотния и въглеродния метаболизъм (GS/GOGAT, NAD/NADP-GDH, AAT, NAD/NADP-MDH), протеази и естерази на Scenedesmus sp. BGP и Chlorella vulgaris R-06/2 и са установени промените в активността на тези ензими в отговор на различни източници на азот в средата и възрастта на културата.
- Установена е способността на български щамове микроводорасли да усвояват ефективно карбамид, евтин и достъпен източник на N и С, подходящ за широкомащабното им култивиране.
- Определен е съставът на продукти от микроводорасли с висока биологична активност в т.ч. чрез прилагане на нови безвредни техники за екстрахиране.
- Направен е принос към хемотаксономията цианопрокариоти и зелени водорасли от род Chlorella въз основа на установения състав на мастните им киселини.
- Разкрит е антибактериалният, антигъбен и антитуморен потенциал на голям брой продукти от микроводорасли. За част от тях е установен съпоставим ефект с традиционно използваните в практиката медикаменти. Разкрити са механизми на действие на част от получените продукти.
- За първи път е установена висока и селективна ин витро активност срещу туморни клетки на В-фикоеритрин от Porphyridium cruentum и екзополизахаридите от Dixoniella grisea и Porphyridium cruentum, което разкрива големите възможности на тези червени микроводорасли като продуценти на потенциални антитуморни агенти.
- Установена е възможност да се повиши значително биологичната активност на вътреклетъчни (мастни киселини, етанолен и воден екстракт) и извънклетъчни (полизахариди, културална течност) вещества от Gloeocapsa sp. и Synechocystis sp. само чрез прилагане на подходящи култивационни условия, което подчертава биотехнологичната перспективност на новоизолираните български микроводорасли.
- Предложен е нов подход – третиране едновременно с микроводорасли и микоризни гъби за екологично оптимизиране на продуктивността и качеството на медицински растения.
- Установено е, че двойното инокулиране с микроводорасли и арбускуларни микоризни гъби стимулира растежа, антиоксидантния капацитет и метаболизма, включително синтеза на ценните биологично активни метаболити (фенолни съединения и антоцианини) на медицинското растение босилек, което е от икономическо значение.