Геномна динамика и стабилност – Епигенетика
Научните интереси са в областта на епигенетичната регулация на генната експресия. Изследванията се извършват в следните направления:
- Изучаване на епигенетичните механизми в хода на растежа и развитието на еукариотните организми – процесите на диференциация, де ново метилиране на генома, геномен импринтинг и др.;
- Изследване на епигенетични промени, и в частност промени в метилирането на ДНК, в следствие на ежедневно използвани вещества като кофеин, никотин, алкохол и др., вещества, използвани в лечебните практики като хормони, терапевтици и др.; както и психичен стрес в следствие от травмиращи житейски събития;
- Изучаване на профила на метилиране в промоторните участъци на таргетни гени, както и изследване на промени в генната експресия при болестни състояния при човека, в това число зависимости към психоактивни вещества и рак. Изследванията се извършват при животински моделни системи и хора, под регулацията на местна етична комисия.
Епигенетичните изменения са „промени в генната функция, които са унаследими и които не са свързани с промяна в последователността на ДНК“ (Wu и Morris, 2001). Това са модификации в ДНК или хистоновите протеини, които модулират генната експресия, като предизвикват промени в структурата на хроматина и така повлияват достъпността до гените (Фиг.1). Могат да бъдат разграничени три основни типа епигенетични регулаторни механизми: метилиране на ДНК, хистонови модификации и некодиращи РНК.
Изследване на епигентични промени, индуцирани от външни за генома фактори
Изследване на влияние на етaнола върху ембрионалното развитие, експресията и метилационния статус на импринтиран локус Igf2/H19 при Mus musculus
Епигентичната регулация на ДНК е динамичен процес, който позволява информацията закодирана в ДНК да се реализира в зависимост от нуждите на организма и променящaта се среда. Различни фактори от околната среда могат да променят епигенетичните механизми, включително вещества, ежедневно използвани в нашето общество, като никотин, кофеин, алкохол, лекарствени медикаменти и др. Етанолът е класически тератоген и употребата му по време на бременност може да причини широка гама от аномалии в развитието. Механизмите, стоящи в основата на алкохолната тератогенност, все още не са напълно изяснени.
Целта на настоящата разработка е да изследва връзката между етанол – индуцираната промяна в растежа на бластоцисти, ембриони и плаценти и нивото на експресия и метилацонен статус на импринтиран локус Igf2/H19 след въздействие с етанол in vitro и in vivo по време на предимплантационния период на бременността при мишки. Резултатите показаха, че етанолът действа и активиращо и инхибиращо на развитието на бластоцисти в среда in vitro в зависимост от дозите. Приложен in vivo, етанолът проявява инхибиторен, доза-зависим ефект върху нормалния растеж и развитие на ембрионите и техните плаценти (Фиг. 2). Повишава значително нивата на ембрионална резорбция в третираните групи и води до тератогенни ефекти (Фиг. 2). Приложен в условия in vivo и in vitro в предимплантационния период, променя нивата на експресия на Igf2/Н19 локус (Фиг. 3). Въздействието с доза от 5.8 г/кг етанол води до промяна в нивата на експресия на ДНК метилтрансферази Dnmt1, Dnmt3b и Dnmt3а (Фиг. 4), както и до промени в нивата на метилиране на DMRs на Igf2/Н19 локус (Фиг. 5). При ембрионите етанолът повишава нивата на метилиране в DMRH19, а при плацентите намалява нивата на метилиране на DMR0 и DMRH19. Намалените нива на метилиране на DMR0 на Igf2/Н19 локус обуславят алкохол-индуцирано намаление в теглото на плацентите, последното имащо медиаторната роля върху теглото на ембриона (Фиг. 6). Получените резултати показват, че епигенетичният статус и функционалността на импринтираните гени са много чувствителни към въздействието на етанола, а периода на имплантация е силно уязвим и податлив на влиянието на тератогенни фактори.
Епигенетични изменения в болестния процес при човека
Епигенетични промени се откриват при много комплексни заболявания, включително астма, затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания, невродегенеративни нарушения, зависимости и рак, и могат да обяснят някои явления, свързани с вариабилността и клиничната хетерогенност на болестите, които не биха могли да бъдат обяснени изцяло с генетични вариации и промени.
Зависимост към психоактивни вещества (ПАВ)
По данни на Световната Здравна Организация около 2 милиарда души по света консумират или злоупотребяват с алкохол, а по отношение на наркотичните вещества, проблемно употребяващи са около 0.6% от възрастното население. Зависимостите към ПАВ са компонент на повече от 200 болестни състояния и се свързват със сериозни последици върху физическото и психично здраве както на самите злоупотребяващи, така и с вреди върху благосъстоянието на хората от тяхното обкръжение.
Основна цел на изследванията е да се извърши комплексен анализ на някои психо-социални и епигенетични параметри при лица, употребяващи психоактивни вещества, в това число да се извърши скрининг за травматични събития и анализ на качеството на живот, да се проучи нивото на експресия на подбрани таргетни гени и да се извърши анализ на нивото на метилиране на ДНК, както и да се потърсят статистически значими корелации между изследваните параметри.
В изследването са включени три групи лица: 1) в програми за лечение с опиеви агонисти; 2) в програми за детоксикация и психосоциална рехабилитация и 3) клинично здрави контроли. Изследванията се провеждат по следната схема (Фиг.7):
За изследване степента на генна експресия се използва количествена полимеразна верижна реакция след обратна транскрипция (qRT-PCR). На анализ се подлагат следните групи таргетни гени (Фиг. 8):